Akcie: 80 % lidí na burze prodělává, jak se zařadit mezi 20 % vítězů (5 zaručených tipů)

Existuje snad nějaký zázračný recept jak na burze neprodělat? Asi těžko. I největší velikáni na burze dokázali prodělat velké částky. Warren Buffett nedávno uzavřel velkou ztrátu na pozici Tesco a dokonce uznal, že se spletl. Navíc pokud by existoval, bylo by investování snadné a všichni by přeci investovali do akcií. Investování je ale spíše jako dlouhá překážková dráha.

Přičemž hlavní překážky si klademe my sami. Nedávno jsem zhlédl jednu přednášku o prodeji, kde mimo jiné řešil řečník stav mysli a psychiku prodejce. Jedna z otázek řečníka, která směřovala do publika zněla ,,Kdo si povídá se svým vnitřním hláskem, a zvedl ruku.“ Přihlásila se asi polovina. Na což řečník prohlásil: ,,A druhá půlka si říká: Povídám si se svým vnitřním hláskem?“

Investor stejně jako obchodník může podlehnout pokušení svého vnitřního hlasu. Buffett možná mohl prozřít dříve a uzavřít menší ztrátu. Náznaky toho, že Tesco může převálcovat konkurence typu Aldi, Lidl a jejich vysoké dluhy, byly poměrně dobře známé. Špatné účetnictví již zřejmě jen spustilo propad jeho akcií. Možná to byl právě Buffettův vnitřní hlásek, který mu zabránil prodat dříve.

5 tipů, jak se zařadit mezi vítěze

1. Narozdíl od běžecké disciplíny s překážkovou dráhou investování není závod. S investičními rozhodnutími si můžete dát na čas. Obchodujte s trhem, pouze pokud se vám to opravdu vyplatí.

2. Vítěz v investování není jen jeden. Sestavte si kvalitní portfolio 8 – 10 společností. Dejte si ale pozor na přílišnou diverzifikaci, někteří investoři mají místo portfolia ZOO, a pak se diví, že nestíhají sledovat fundamenty společností. Já si pokládám otázku: ,,Z jakého důvodu kupovat druhou společnost, která nemá tak vysokou návratnost, když mohu přikoupit první?“

3. Učte se z chyb ostatních. Kdybych na začátku více sledoval zkušenější investory, jistě bych se vyhnul mnoha zbytečným investičním chybám a ušetřil dost peněz. Můžete začít třeba s knihou Inteligentní investor od Benjamina Grahama. Není to úplně jednoduché čtení, ale stojí za to. Warren Buffett říká, že je to zdaleka nejlepší kniha o investování, co byla napsána.

4. Využijte všechny možné cesty. Pokud nemůžete překážku zdolat, raději jí obejděte. Pokud nerozumíte obchodnímu modelu firmy, která se vám líbí, raději se porozhlédněte po jiné firmě. Opravdu dobrých investičních příležitostí na trhu není mnoho, ale je jich stále dost na to, abyste si sestavili kvalitní portfolio.

5. Nebojte se s někým poradit. Investování, stejně jako každé podnikání vyžaduje čas, a pokud mu jej nechcete věnovat, svěřte to raději někomu jinému. Najít někoho rozumného samozřejmě také vyžaduje čas, ale rozhodně méně, než analyzovat několik firem týdně.

Ne nadarmo jsem zmínil Buffetta asi pětkrát. Za posledních 54 let činil jeho průměrný výnos 23 % ročně, a to přes to, že zažil několik investičních nezdarů. V investování platí zákon, abyste vydělali, někdo musí prodělat. Pokud chcete patřit mezi vítěze, jako on, musíte jít krok za krokem, překážku za překážkou, a pokud možno jich také moc neshodit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *