Akcie: Buďte unikátní!

Malá hádanka. Co mají společného sociální vyvrženci, proti-proudu investoři a úspěšné podniky? …Dokázali se vzepřít Statusu quo.

Myslím, že velmi dobře to definoval již Albert Einstein, který prohlásil: „Ten, kdo následuje dav, se obvykle dál než ostatní nedostane. Ten, kdo chodí sám, se pravděpodobně ocitne i v místech, kde ještě nikdo nikdy nebyl.“ 

Chovat se jinak, než je obvyklé nebo mít odlišný názor oproti většině, je děsivé. Jít proti proudu v investování, je děsivé. Je to naše chyba? Podle vědců se jedná o tzv. sociální důkaz. Lidský mozek je zkrátka naprogramován ve společnosti tak, abychom se chovali davově. 

Dav se však na trhu velmi často mýlí. Naposledy jsme to mohli pozorovat v letech 2006 – 2007, kdy byla na americkém trhu bezbřehá euforie. Ratingové agentury, Federální rezervy (FED), Mainstream přiživovaly myšlenku, že akcie porostou donekonečna. Koncem roku 2007 a počátkem 2008 však přišla studená sprcha a hlavní americké indexy klesly o více než 60 %. Zajímavé je, že v roce 2009, kdy byly akcie extrémně levné, Mainstream predikoval, že přijde nejspíš konec světa, že nás čeká dalších x let v recesi. Jaká byla realita, víme všichni.

Pokud by se investoři řídili slavnou větou Warrena Buffeta ,,Měj strach, když ostatní jsou chamtiví, buď chamtivý, když ostatní mají strach!“, ušetřili by zřejmě hodně peněz.

Úspěšné podniky dělají neobvyklé věci. Velmi zajímavý je postoj Googlu ve vyhledávání nových posil do firmy, který mj. popisuje ve videu úspěšný podnikatel Jakub Havrlant. Google se zaměřuje na zvláštnosti v životopisech lidí, které nemusí mít ani nic společného s prací. Například je schopen přijmout člověka, který sekal 4 měsíce dříví na Aljašce, protože se hledal, klidně jej pozvou na pohovor, chtějí vidět tu osobnost. Hledají lidi, kteří dokáží samostatně přemýšlet a tvořit.

Pravidlo č. 1, pokud chcete na trhu vydělávat velké peníze, musíte se odlišit. V investování často platí, že 2+2 = 5. Trhy se nechovají racionálně, protože jsou to stále lidé, kteří na nich obchodují, a ti podléhají často emocím.

V krátkodobém horizontu vám může cesta připadat hrbolatá, v dlouhodobějším se vám však přístup proti-proudu násobně vrátí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *