FED, Bluetrader a budoucnost peněz

,,Neexistuje nic, co by bylo méně vhodným předmětem konkurence než peníze.“ W. J. Jevons

Představme si na chvíli, že by monopoly centrálních bank neovlivňovaly cenu peněz úrokovými mírami a intervencemi. Co by se nedělo?

sazby-fedu
Zdroj: http://www.global-rates.com

Na grafu vidíme, že úroková míra pod taktovkou americké centrální banky (FED) za posledních 25 let systematicky klesá. Zároveň při posledních pokusech většího zvednutí sazeb pomohla spustit hned dvě velké krize – splasknutí internetové bubliny 2000 a hypoteční krizi 2007.

Na takto prudké krize dokážou lépe reagovat zasvěcení miliardáři a zkušení obchodníci.

5% Američanů vlastní 63% bohatství USA

Není divu, že se nyní FED tak zdráhá sazby zvednout. Splasknutím další bubliny – na dluhopisech, akciích nebo nemovitostech by tentokrát taky mohlo dojít na Islandský scénář. 

Jak z této situace ven? Koncem týdne jsem o tom vedl diskuzi s autorem Bluetrader.cz, který v závěru svého článku píše:

,,Dluhy se v mnoha zemích dostaly do maximální výše a ani snížením úrokových měr na nulu se nevytvoří nové půjčky, které by byly jako obvykle impulzem pro nastartování ekonomiky do expanze, díky zvýšení počtu transakcí a tak dál. 

Nejrychlejší by bylo shodnout se na tomto stavu a místo obvyklých ekonomických nástrojů rovnou udělat nějaký razantní krok, jako je třeba měnová reforma (to je možná přehnané) nebo vrtulníkové peníze, redistribuce peněz od bohatých k chudým atd.“ 

Pokud bych si měl vybrat z těchto dvou kroků – vrtulníkové peníze, resp. základní příjem bych odmítl stejně jako Švýcaři v referendu.

Měnová reforma – A co kryptoměny?

F. A. Hayek, nositel Nobelovy ceny za ekonomii napsal knihu Soukromé peníze, kde uvedl, jak by mohly finanční instituce vytvářet svou unikátní měnu pod tržním nátlakem – zákazník by si pak vybral tu nejkvalitnější.

Nereálné? Centrální banka se asi svého monopolu jen tak nevzdá. Nicméně něco podobného už funguje v oblasti kryptoměn – je libo Bitcoin nebo anonymnější Monero a Zcash?

Stále nevěříte? Tento muž cestoval kolem světa 18 měsíců pouze s bitcoiny.

Úprk ke kryptoměnám by samozřejmě znamenal masivní devalvaci Fiat měn a pročištění trhu. Je otázka na kolik by byly regulátoři schopni to akceptovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *