Akcie: Jak poznám správný okamžik nákupu akcie?

Warren Buffet velmi trefně poukazuje na zásadní rozdíl mezi cenou a hodnotou akcie. „Cena je to, co zaplatíte, hodnota je to, co dostanete.“

Pokud chce někdo koupit vaše auto a vy mu nabídnete nějakou cenu, která se vám libí a on ani ni kývne, neznamená to, že cena vozu taková skutečně byla. Kupující ale dostane na oplátku hodnotu, auto, která je úplně stejná, bez ohledu na cenu, kterou za ni zaplatil.

S akciemi je to stejné. Cena akcií říká něco o tom, jak moc si ji všichni účastníci trhu v současné době cení, v závislosti na informacích, které mají. To však nic nemění na tom, že je možné, aby se ceny akcií výrazně odchýlily od jejich skutečné hodnoty, což je skvělé, protože můžete najít nesprávně oceněné firmy a vydělat na nich!

Ideální čas na nákup akcií

  • Nejdříve byste si měli zjistit, zda je podnik v dobré kondici. Účetní uzávěrky společností, které spadají pod americké burzy, naleznete například na www.sec.gov 
  •  Za druhé, je potřeba odhadnout skutečnou hodnotu podniku. Obchoduje se na burze za cenu hluboko pod vnitřní hodnotou, kterou jste si spočítali? Super! Tak to je ideální čas k nákupu. Pokud ne, dejte si ji na seznam sledovaných, dokud nebude dost levná, dle vašich kritérií.
  • Za třetí byste si měli uvědomit, že časování trhu nebo snahy předpovědět pohyb nahoru nebo dolů v krátkodobém horizontu, jsou nemožné. Můžete mít několikrát štěstí, ale tato strategie je v dlouhodobém horizontu odsouzena k neúspěchu, protože ceny mohou být velmi volatilní, vysoce iracionální a tedy 100% nepředvídatelné. Jediný dlouhodobě opakovatelný způsob, jak zjistit, kdy koupit, je dívat se na ceny akcií ve vztahu k vnitřním hodnotám společností.

Nebojte se, pokud cena po počáteční investici dále klesá, protože nyní si můžete koupit více ze skvělé společnosti za ještě nižší cenu! Nemusíte kupovat na absolutním dně. Musíte jen koupit za dostatečně levnou cenu, abyste měli skvělou návratnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *